Newsy
Aziewicz: Każdy ma czystą kartę


Zapraszamy do przeczytania rozmowy z nowym trenerem Mrągowii Mrągowo Tomaszem Aziewiczem.

 

Tomasz Aziewicz wraca do Mrągowii Mrągowo po 4,5 roku, tym razem w roli trenera. Jak do tego doszło i co zadecydowało o tym, że podjął się pan pracy w mrągowskim klubie?
- Otrzymałem telefon od klubu z propozycją spotkania, poinformowano mnie, że w klubie może dojść do zmiany trenera i szukają następcy. W zasadzie podczas naszej pierwszej rozmowy doszliśmy do porozumienia. Nad propozycją nie musiałem się długo zastanawiać, na telefon z propozycją pracy czekałem dość długo, dlatego skorzystałem z okazji. Do ustalenia zostały tylko niuanse, chciałem zobaczyć jak obecnie klub funkcjonuje organizacyjnie i finansowo. Podczas mojego poprzedniego, półtorarocznego pobytu poznałem miasto oraz klub, więc w Mrągowie czuje się komfortowo.

W Mrągowie od pańskiego ostatniego pobytu sporo się zmieniło. Powstał nowy budynek klubowy i sztuczne boisko. To zdecydowanie polepsza komfort pracy.
- Zdecydowanie. Obecne zaplecze organizacyjne klubu - budynek klubowy, szatnie, boczne boisko robi wrażenie. Pozwala na realizacje procesu treningowego. Za mojej gry przebieraliśmy się w starym budynku, głównie trenowaliśmy na głównym boisku. Boczne boisko istniało, ale było w kiepskim stanie.

Jakie jest pana rozeznanie co do kadry Mrągowii? Cezary Sobolewski to były pański podopieczny, a z Konradem Rusieckim i Michałem Miąsko grał Pan w przeszłości w Mrągowii.
- Odkąd pamiętam to zawsze w Mrągowie grało sporo zawodników z Olsztyna, więc znam ich dość dobrze. Miałem okazje z kilkoma wspólnie grać, a Czarka trenować. O innych też trochę wiem, ponieważ przewijali się przez Stomil. Z kolei zupełnie nieznani są mi młodzi zawodnicy z Mrągowa. Cieszy mnie jednak, że jest to spora grupa, z tego co wiem obiecująca i pracowita. Jestem zadowolony, że będę mógł z nimi popracować i pomóc im w rozwoju. Zaznaczam, że nikogo nie będę faworyzować. Każdy w tej drużynie ma czystą kartę. Może mnie przekonać do swoich umiejętności. Ja wystawiam skład, ale to zawodnicy swoją codzienną pracą i zaangażowaniem pokazują czy należy im się miejsce w pierwszej jedenastce czy nie.

Mrągowia od dłuższego czasu ma problem ze strzelaniem goli. Czy będzie pan się domagał ściągnięcia napastnika? Czy skuteczność to główny element, nad którym się skupicie w trakcie przygotowań?
- W piłkę gra się po to, żeby strzelać bramki. To zawsze jest główne założenie. Rozglądamy się za zawodnikami, którzy dadzą prawdopodobieństwo, że będą strzelać bramki, że będą typowymi napastnikami. Trzeba to zrozumieć, że ktoś, kto nie był napastnikiem, jest przekwalifikowanym zawodnikiem z innej pozycji, nie ma intuicji snajpera. Trudno to wytrenować, to są cechy, które zawodnik powinien już mieć. W pierwszej kolejności skupimy się na tym, żeby ściągnąć zawodników, którzy będą grali na tej pozycji. Dopiero później będę mógł to modyfikować, może zobaczę w którymś z zawodników takie cechy, które będą odpowiadały napastnikowi i przy wspólnej pracy będziemy umieli wykorzystać jego umiejętności i predyspozycje do gry na tej pozycji.

Pomijając napastnika, to największe luki są w obronie i na skrzydle. Tutaj też będziemy szukali wzmocnień?
- Z chęcią zobaczę jak prezentują się nasi młodzi zawodnicy. Jeżeli zobaczę, że można kogoś ściągnąć, ale zawodnik młody prezentuje poziom trochę niższy, a widzę u niego potencjał na rozwój, to jemu damy szanse w pierwszej kolejności. Nie chce tutaj robić zaciągu, chce przeprowadzić transfery z głową i postawić na jakość. Jeżeli ma być to zawodnik, który prezentuje podobny poziom co nasz junior lub inny zawodnik z naszej kadry, który będzie przekwalifikowany na tę pozycje, to myślę, że takich transferów nie ma po co robić.

Jesienią Mrągowia próbowała grać szybko, kombinacyjnie, dużo skrzydłami, jednak nie zawsze to przynosiło punkty. IV liga to przede wszystkim gra siłowa, większość drużyn się broni i czeka na kontry. Jak więc będzie grała Mrągowia Tomasza Aziewicza?
- Chciałbym, żeby grała tak, żeby wygrywała. Czy to będzie oznaczało czekanie na kontry, czy pressing, czy atak pozycyjny. Preferuję solidną grę w defensywie, co nie znaczy, że jest to defensywny styl gry. Przykładam do tego olbrzymią wagę, żeby korzystać z błędów przeciwnika. Bardzo lubię pressing, im szybciej zabierzemy piłkę, tym większe prawdopodobieństwo, że tę bramkę strzelimy. Chciałbym, żeby to było pięknie, szybko, skutecznie, tylko nie zawsze tak się da. Zobaczę o jakich predyspozycjach mam zawodników, wtedy tez dobiorę rozwiązania, w których oni będą czuli się najlepiej. Nie ma więc co z góry określać tego, jak będziemy grali. To mogą robić trenerzy, którzy dostają na transfery miliony i mogą ściągnąć piłkarzy, którzy im odpowiadają do stylu gry. My w warunkach, w których pracujemy, musimy dostosować to wszystko do materiału ludzkiego, jaki posiadamy. W każdym meczu jednak będziemy dążyć do tego, żeby wygrać i strzelić dużo bramek.

Czego po Tomaszu Aziewiczu mogą spodziewać się zawodnicy? Będzie zawodowo czy przytrafi się trochę luzu, zabawy i amatorki?
- Amatorki na pewno nie będzie (śmiech). Myślę, że jeżeli zarząd zdecydował się mnie zatrudnić, to chce, żeby to wszystko szło do przodu. Oczywiście profesjonalizmu tutaj nie wprowadzimy. Chciałbym, żeby zawodnicy chociaż przez chwilę poczuli się pod kątem treningowym jak piłkarze. Mam swoje zasady, ale będą one dostosowane do realiów. Wiem, że to jest liga, w której zawodnicy pracują, zresztą ja też, więc na pewne rzeczy będzie trzeba przymykać oko, ale na niektóre nie można. Najważniejszy w tym wszystkim jest zdrowy rozsądek.

Nastąpi korekta w planie przygotowań do rundy wiosennej?
- Treningi zaczniemy kilka dni później - 15 stycznia. Będziemy na początku trenowali cztery razy w tygodniu. Jeżeli chodzi o mecze sparingowe to zamiast z Warmią Olsztyn zagramy ze Śniardwami Orzysz.

Postawił zarząd przed panem konkretny cel na rundę wiosenną?
- Naszym celem jest utrzymanie w IV lidze, jednak będziemy walczyli o piąte miejsce w tabeli.

 

fot. Emil Marecki


1
Concordia Elbląg
Concordia Elbląg
49

2
GKS Wikielec
GKS Wikielec
36

3
Motor Lubawa
Motor Lubawa
35

4
ITS Jeziorak Iława
ITS Jeziorak Iława
33

5
Mamry Giżycko
Mamry Giżycko
32

6
Mrągowia Mrągowo
Mrągowia Mrągowo
32

7
Tęcza Biskupiec
Tęcza Biskupiec
29

8
MKS Korsze
MKS Korsze
27

9
Granica Ketrzyn
Granica Ketrzyn
24

10
Zatoka Braniewo
Zatoka Braniewo
23

11
Olimpia II Elbląg
Olimpia II Elbląg
18

12
Czarni Olecko
Czarni Olecko
15

13
Rominta Gołdap
Rominta Gołdap
11

14
Unia Susz
Unia Susz
8

15
Tęcza Miłomłyn
Tęcza Miłomłyn
6

16
Drwęca Nowe Miasto Lubawskie
Drwęca Nowe Miasto Lubawskie
6

0 0 0 0 0 0 0